Določene kozmetične sestavine tvorijo okoli lasnega stebla film (med umivanjem čutimo gladek, svilnat las), ki naravni barvi prepreči pot do lasnega stebla in s tem to, da bi lahko normalno, neovirano opravila svoje delo.
Poznamo dve vrsti silikonov:
1. v vodi topni (ti so ponavadi v klasičnih šamponih in jih lahko izperemo z las s takim sredstvom za umivanje las, ki silikonov ne vsebuje) in
2. v vodi netopni (ti so v večini kozmetičnih sredstev za oblikovanje las in jih zgolj s šamponi ne moremo kar tako zlahka izprati z las; na laseh lahko ostanejo tudi do pol leta; na naraven in poceni način jih lahko odstranimo s prelivom, pripravljenim iz jabolčnega kisa in tople vode).
Silikone lahko s seznama sestavin prepoznamo po zelo dolgih besedah s končnicami -zone, -cone, -none, -onol ipd. A silikoni niso edine sestavine, ki lahko poslabšajo delovanje rastlinskih barvil.
V veliko pomoč pri preverjanju kozmetičnih sestavin nam je portal EWG's Skin Deep, ki je last tuje neprofitne in nestrankarske organizacije. Po vpisu izbrane sestavine v iskalno vrstico, se najprej v barvnem oblačku prikaže stopnja tveganja za zdravje (najvišja stopnja tveganja se izpiše v rdečem oblačku), po kliku na IME iskane sestavine pa pridemo še do opisa njene vloge v izdelku, opozorila, katere bolezni in težave lahko povzroča in priporočila glede omejitve uporabe. Če je funkcija neke sestavine tvorjenje filma okoli lasnega stebla (»film former«) ali da ima lastnosti balzama (»conditioning«) ali morda maske (»masking«) ali kaj podobnega, vemo, da ta sestavina ni prijazna popolnoma naravnim barvam za lase.
Pred barvanjem z naravnimi barvili tudi niso zaželene take sestavine, ki so sicer popolnoma naravne in varne za zdravje, a prav tako naravni barvi predstavljajo težavo – preprečijo pot do lasnega stebla. To so razna olja (»oil«), masla (»butter«) in glina (»kaolin«). Predstavljajte si, da si dlani namažemo z oljem in jih pomočimo v vodo. Kapljice se bodo obnašale drugače, kot če te mastne plasti ne bi bilo. Tudi nežna rastlinska barvila ne zmorejo čez take prepreke, čeprav gre za tanke sloje, ki agresivnim kemičnim barvam ne predstavljajo nikakršne ovire.